Ar
ارتباط با ما
سلام خوش آمدید
نحوه اجرای پیشنهادی

۱- تخلیه بلوک با وسایل مناسب نظیر لیفتراگ انجام گردد. در صورت ساییده شدن و یا برخورد پالت ها به یکدیگر احتمال آسیب دیدن گوشه های بلوک وجود دارد. در صورت تخلیه روی سقف در سطح نزدیک ستون و دیوارهای برشی توزیع گردد. نگهداری چسب مشابه سیمان است کیسه ها باید روی کف خشک با حداقل فاصله ۱۰ سانتی متر از زمین قرار گیرد و در معرض بارندگی قرار نداشته باشد.

۲- برای اجرای بلوک ها از چسب بلوک استفاده شود. چسب بلوک در داخل ظرف پلاستیکی مناسب با آب تمیز مخلوط گردد.
در صورتی که دمای هوا کمتر از ۵ درجه سانتی گراد باشد از آب گرم استفاده شود. مخلوط کردن تا به دست آمدن مخلوط یکنواخت (عسلی شکل) انجام می شود مخلوط قبل از مصرف دوباره هم زده شود زمان استفاده از مخلوط آماده شده حدود یک ساعت است.
در زیر کار (محل چیدن بلوک های دیوار) با استفاده از ملات ماسه سیمان (با نسبت اختلاط یک قسمت سیمان، یک قسمت آهک مرده و شش قسمت ماسه) سطح صاف و تراز به ضخامت ۱ تا ۲.۵ سانتی متر ایجاد گردد. در دیوارهای همکف (در فاصله کمتر از ۳۰ سانتی متر از سطح خاک قبل از اجرای ملات یک لایه عایق رطوبتی اجرا شود. حتما بلوک ها در یک ظرف بزرگ هنگام اجرا غرق آب شوند تا از جذب آب بیش از حد ملات هنگام نصب جلوگیری شود.

۳- رج اول با کنترل دقیق تراز و راستا اجرا گردد. ابتدا امتدادهای اصلی و سپس تقاطع ها کار شود. پس از نصب هر بلوک سطح آن تمیز شود و سپس به سطوح عمودی چسب بلوک زده می شود. حداقل ضخامت چسب ۲ میلیمتر و حداکثر ۳ میلیمتر می باشد.
برای اجرای چسب از ماله یا کاردک استفاده شود.
بعد از نصب هر بلوک تراز و شاغولی بودن آن چک شود. اصلاح کردن در مدت زمان کمتر از ۵ دقیقه با ضربات آهسته چکش لاستیکی انجام شود.
بهتر است سطح خارجی بلوک چند سانتیمتر جلوتر از ستونهای فلزی اجرا شود و روی ستونها عایق گردد. در این کار برای جلوگیری از ایجاد پل حرارتی در محل اعضای فلزی است.
برای جلوگیری از اثر میان قابی در هنگام وقوع زلزله بهتر است دیوارها با فاصله یک سانتیمتر از ستونها، تیرها و دیوارهای بتنی اجرا شده و با تسمه های فلزی به فاصله حداکثر دو بلوک به سازه متصل شود. برای پر کردن فاصله ها می توان از چسب ملات مخصوص ویا گچ کشته استفاده نمود.

۴- برشکاری با اره دستی، اره نواری و لوازم نجاری به ابعاد و شکل دلخواه قابل انجام است.

۵- سوراخکاری با دستگاه برش دوار انجام شود قطر سوراخ از یک سوم عمق بلوک بیشتر نشود. دور سوراخهای بزرگتر باید با توری فلزی تقویت گردد.

۶- درزهای اجرایی در فاصله های افقی به اندازه ۳ برابر ارتفاع دیوار یا ۶ متر باید به اندازه ۱۰ تا ۱۳ میلیمتر در نظر گرفته شود. تسمه های اتصال حداکثر در هر ۲ رج بلوک استفاده شود. جهت اجرای نمای سنگی غیر خشک که دارای سطح صاف با ابعاد بزرگتر از ۶ متر باشد درز انبساط عمودی و افقی به ضخامت یک سانتیمتر در هر ۶ متر اجرا گردد .

۷- مجددا تاکید می شود در زمان اجرا سطح بلوکها باید مرطوب باشد. برای اجرای بلوکهای بعدی باید سطوح عمودی و افقی با ماله چسب زده شود. قبل از چسب زدن سطح بلوکها باید تمیزشود. در هنگام نصب بلوک از لغزاندن بلوک خودداری شود با کاردک ملات های اضافی تمیز شود همپوشانی بلوک ها باید حداقل ۱۵ سانتی متر (حداقل فاصله درزهای قائم ۱۵ سانتی متر است) و برای هر رج ثابت باشد. در تقاطع زاویه دار دیوارها درز قائم روی هم قرار نگیرد. برای اجرای شاغولی دیوار ، تراز و امتداد هر بلوک پس از نصب کنترل شود. از اتصلات (تسمه) فلزی سوراخ دار در محل اتصال دیوارهای فرعی ، درزها و اتصال به ستون استفاده شود.
درصورتی که دیوارهای محل اتصال هم ضخامت باشند باید همزمان چیده شود
دیوار فرعی با ضخامت کمتر از دیوار اصلی با فاصله اجرایی حدود ۱ سانتی متر و بااستفتاده از نوارهای پولادی با فاصله یک متر به دیوار اصلی متصل می شود. اتصال دیوارهای فرعی  L  یا T  شکل که هم ضخامت باشند به صورت لاریز اجرا شود. جهت اتصال دیوار به ستون های بتنی میتوان از قطعه فلزی سوراخ دار که با پیچ به دیوار و ستون متصل می شود استفاده نمود .
جهت اتصال دیوار به ستون های فلزی از قطعه فلزی سوراخ دار که از یکطرف با پیچ به بلوک های دیواری و از طرف دیگر به ستون با جوش یا پیچ متصل می شود میتوان استفاده کرد

۸- در صورتیکه ارتفاع دیوار از ۳.۵ متر بیشتر باشد باید از کلاف افقی متصل به اسکلت ساختمان استفاده نمود. در صورتی که طول دیوار از شش متر یا ۴۰ برابر ضخامت دیوار بیشتر باشد باید از پشت بند یا کلاف قائم متصل به اسکلت ساختمان استفاده شود لبه قائم و افقی تیغه ها باید آزاد باشد.

۹- اجرای تاسیسات و لکه گیری سطح دیوار برای مسیرهای تاسیسات میتوان شیار عمودی و سوراخکاری در دیوارها اجرا نمود بعد از تاسیسات برای ترمیم پریدگی ها و کله گیری کی توان از چسب لوک استفاده نمود.
 
۱۰- درب و پنجره توصیه می شود به طور مستقیم روی بلوک ها AAC نصب نگردد و از وال پست مناسب برای مهار آنها استفاده شود. چهارچوب های فلزی درب ها با ملات ماسه سیمان ویا چسب ملات مخصوص پر شود.

۱۱- باتوجه به سطح صاف میتوان دیوار را با اجرای کاغذ دیواری، لایه های نازک گچ، سرامیک ، پوشش های طرح دار اکریلیک یا ملات آماده پوشش داد. قبل از اجرای نازک کاری و نماسازی غیر خشک، سطح بلوک را به طور کامل تمیز و سپس مرطوب گردد. در محل اتصال مصالح متفاوت در نما (مانند محل اتصال بلوک  AAC  با دیوار برشی بتون آرمه یا اسکلت بتونی فلزی) از رابیتس (با جهت تسمه افقی) استفاده شود.

**اجرای صحیح(جمع بندی): رعایت موارد زیر نشان دهنده اجرای صحیح می‌باشد:

- بهترين زمان براي اجراي ديوارچيني پس از پايان عمليات بتن‌ريزي سقف‌ها مي‌باشد. بهتراست حداقل بتن سقف مقاومت ۶ روزه خود را كسب كرده باشد و سپس ديوار چيني انجام شود.

- تيغه چيني در دماي كمتر از ۵ ویا بیشتر از۴۰ درجه سانتي‌گراد ممنوع مي‌باشد، مگر در صورت موافقت دستگاه نظارت و با درنظر گرفتن تمهيدات لازم.

- مرطوب نگه‌داشتن بلوک در زمان اجرا رعايت گرديده باشد تا از جذب آب ملات جلوگیری نموده و كاملاً بلوك‌ها در محل اتصال سفت گردند.

- استفاده از اتصلات (تسمه) فلزی سوراخ دار در محل اتصال دیوارهای فرعی ، درزها و اتصال به ستون ها.

- دیوارها شاقول باشند.

- شيارزني ديوار جهت تاسيسات با دستگاه شيارزن انجام شده باشد.

- درز عمودي بلوك‌ها در دو رديف متوالي روي يكديگر هم امتداد نباشد.

- هشت‌گير كردن ديوارها در محل اتصال دو ديوار به هم رعايت شده باشد.

- در محل اتصال ديوار به ستون‌ها یا دیوار برشی شاخك مناسب نصب شده باشد.

- در صورتي كه طول ديوار زياد باشد وال‌پست‌هاي مناسب براي آن در نظر گفته شده باشد.

- در اطراف پنجره‌ها وال‌پست مناسب اجرا گردد.

آخرین اخبارتمامی حقوق این وب سایت متعلق به شرکت سبک سازان شرق می باشد.

طراحی و اجرا: تیم نرم افزاری ترند